Министерството на труда и социалната политика обнародва в ДВ. 75 от 24 Септември 2010г в сила от 17 юли 2010г.КОНВЕНЦИЯ № 177 ОТНОСНО НАДОМНИЯ ТРУД
Според Член 1…..“ За целите на тази конвенция:
а) определението „надомен труд“ означава работа, извършвана от лице, което ще се нарича надомен работник:
– в неговия/нейния дом или в друго помещение по негов/неин избор, което не е работно място на работодателя;
– срещу възнаграждение;
– чийто резултат е продукт или услуга, определени от работодателя, независимо от това, кой осигурява оборудването, материалите или другите използвани средства, освен ако това лице е до такава степен самостоятелно или икономически независимо, за да се счита за независим работник според вътрешните закони, наредби или съдебни решения;
б) лица със статут на служители не се считат за надомни работници по смисъла на тази конвенция само поради това, че от време на време (случайно) извършват своята работа като служители вкъщи, а не на тяхното обичайно работно място;
в) определението „работодател“ означава физическо или юридическо лице, което пряко или чрез посредник, в зависимост от това, дали посредници са предвидени по националното законодателство, предоставя надомна работа в изпълнение на своята дейност.“
Правилното формулиране на понятието надомен труд и предвиденото в конвенцията осигуряване на минималните изисквания за Здравословни и безопасни условия на труд е поредната стъпка за обхващане на всички работещи в законодателната рамка.
Докторе ако ползвам дома си да работя, даже и да съм наел хора които също работят от дома си – кой може да ме проверява?
Кой може да влезе в къщи да ме провери?
В смисъл без заповед и полиция.
Ами принципно – никой.
Нито пожарникари, нито инспектори от Инспекция по труда, нито инспектори от РИОСВ или РИОКОЗ.
Ако имат някакъв сигнал могат – складиране на пожароопасни материали, епидемия, санитарен проблем и т.н.
По отношение на трудовата медицина обаче остава момента, че винаги могат да те проверят по документи.Т.е. да те извикат в инспекцията с копия и/или оригинали на основни документи по трудовото законодателство.
Трудови договори, например, ведомости за заплати, книги за инструктаж, заповеди по охраната на труда, документи за проведени обучения, Оценка на риска и т.н.