Изграждането на подходящи санитарни помещения във всяко място където работят хора е отговорна задача, чието претупване може да коства много пари и нерви в последствие.
Първо има изисквания за броя на отходните места /клекала, тоалетни чинии и писоари/спрямо броя на жените и мъжете, броя на душовете при по-мръсните производства, броя на умивалниците.
Изискванията не са променяни от години, но така или иначе не са официални, не са стандарт и трудно могат да бъдат намерени.
Въпросът за избора на подходящ тип тоалетни зависи от много фактори.
За съжаление на всички протестиращи срещу „турската тоалетна“ – клекалото си остава най-доброто за обществени места и тоалетни във фирми с много работещи.
Защо?
1. Няма подвижни части. Няма какво да се счупи.
2. Почиства се много лесно. Поддръжката е бърза и лесна.
3. Няма физически контакт с ползващия го. Няма риск от контактни инфекции.
4. Позата при ползване е най-физиологичната. Намалява риска от запек и хемороиди.
5. Има клекала изработени от неръждаема стомана. За разлика от металните и керамични те не се изтриват, надраскват и т.н.
6. Задръстват се много по-трудно дори и със санитарни материали.
Тоалетните чинии са много хубави за дома и офиса, за тоалетни ползвани от малки групи хора и за всички стари хора и инвалиди.
Когато става въпрос за възрастни хора и инвалиди помещението трябва да се оборудва и с дръжки и други средства за поддържане и хващане.
Когато говорим за разликите между мъжките и дамските тоалетни – основното трябва да е наличието на много писоари или на общ писоар в мъжката и съответстващ брой отходни места в дамската тоалетна.
Изискване за всяко работно място с над 20 жени е да има „стая за личната хигиена на жените“, но наредбата е от 1987 година и май никой не е чувал за нея, освен лекарите по трудова медицина и никой не я спазва.
Да не забравяме и наличието на топла вода в умивалниците – нещо което е немислимо да липсва в третото хилядолетие от новата ера, но е лукс за повечето предприятия. Сметките за ток са тези които убиват доброто желание на всички.
Решение дават мощните проточни бойлери на ток и природен газ. Те имат добро КПД и нулева консумация когато не се ползват.
Газовите проточни бойлери у нас са най-често немски и са подходящи само за метан. Пропан – бутанът дава много сажди /изгарянето е непълно/ и бързо затлачва медната или бронзова серпентина.
Подовете и стените е най-добре да се покрият с керамични или други плочки – отново за лесно почистване и дезинфекция.
Вентилацията, проветряването и отоплението на помещенията е също много важен въпрос – една ледена тоалетна със тоалетни чинии, може да доведе до хроничен запек повечето деца и възрастни.
Не е за пренебрегване и опасността от най-честия начин за избягване на контакта със мръсната тоалетна чиния от много хора – стъпването върху нея.
Като лекар твърдя, че най-бруталното нарязване което съм виждал е от строшена тоалетна чиния след качване върху нея.
Керамичните парчета са едно от най-острите неща познати на човечеството. Не случайно Киосера прави керамични ножове и ги продава на баснословни цени.
Като извод един безплатен съвет – при следващия основен ремонт или изграждане на обществен обект – сложете клекала във всички тоалетни освен тази за инвалиди.
Сигурен съм, че ще Ви излезе много по-евтино както на момента, така и в дългосрочен аспект. Не забравяйте и японската тоалетна – същата като нашето клекало, но сядат на обратно.
Много интересна статия. На почти всички обществени места тоалетните са с тоалетни чинии,което автоматично ме кара да се откажа от използването им.Принуждавам се физиологичните нужди да ги върша у дома,но това както знаем не е никак полезно,особено за хората с болни бъбреци.Затова аз също съм на мнение ,че тоалетните с клекала са по-удачни. Вариант е да има и от двата типа.
Към кого мога да се обърна с реални въпроси по хигиената на работното ми място и как мога да накарам работодателите си да изпълнят така хубаво написаните наредби… 🙂
Ако условията са отвратителни – РИОКОЗ /бивше ХЕИ/ е контролния орган. Ако липсват тоалетни, умивалници и бани – Инспекцията по труда има думата. Ако искате да знаете какви са минималните изисквания за вашата фирмата питайте тук или всеки друг познат Ви лекар по трудова медицина, специалист по БЗР или строителен техник.